Rwa kulszowa w ciązy

Jeżeli istnieje większy ból, niż sam poród, to nosi on jedną nazwę: rwa kulszowa. A gdy dołączymy do tego końcówkę w ciąży, to mówimy już o istnym armagedonie. Dawno temu, kiedy ktoś przy mnie rzucił, że miał atak rwy kulszowej, pokiwałabym głową z politowaniem, dodała do tego ohh i poszła dalej obojętnie, totalnie niewzruszona. Dzisiaj wiem, że rwa kulszowa, to niezłe kłopoty!

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół objawów, który towarzyszy uciskowi nerwu kulszowego. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, nieustający ból, który promieniuje przez cały pośladek i nogę, aż do czubków palców. Atakowi bólu towarzyszy często „wygięcie” ciała na jedną stronę, przez co postawa robi się skrzywiona (łatwo to zaobserwować stając przed lustrem). Każdy, nawet najmniejszy ruch powoduje wtedy niewyobrażalny ból.

Sposoby łagodzenia bólu

Sposobów łagodzenia bólu przy ataku rwy kulszowej jest wiele. Zazwyczaj choremu podaje się leki rozluźniające mięśnie, niesteroidowe środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, witaminy z grupy B w zastrzykach i zaleca się jak najwięcej odpoczynku w pozycji leżącej, na plecach z uniesionymi pod kątem nogami. Kuracja trwa około 10 dni i rwa ustępuje. Brzmi prosto, prawda?

A co w przypadku, gdy poszkodowana kobieta jest w ciąży? Nie może przyjąć żadnych leków, ponieważ mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwijające się w brzuchu dzieciątko, nie może przyjąć zastrzyków, nawet masaż nie wchodzi w grę… Siąść i płakać? Zasmucisz się, kiedy napiszę, że niewiele może pomóc.

Ja płakałam przez dobry tydzień zanim odnalazłam jakąkolwiek pomoc, zwijając się w łóżku z bólu. Poruszenie ciałem o centymetr sprawiało, że dosłownie krzyczałam, a łzy płynęły z oczu dzień i noc. Mój niezastąpiony mąż czuwał nade mną, pomagał dostać się do toalety, ubrać, przesunąć poduszkę to na prawo, to na lewo i wożąc od szpitala do szpitala w poszukiwaniu pomocy. I powiem Wam od razu- nie macie co jeździć – na ginekologii stwierdzą, że to nie problem ginekologiczny, odeślą na neurologie- tam zaś stwierdzą, że ciąża, w związku z czym zalecają leżenie na plecach i paracetamol…

Jak złagodzić ból przy ataku rwy kulszowej?

 • przede wszystkim znajdź dobrego rehabilitanta- ale nie pierwszego lepszego, z przypadku bo i ten odeśle Cię z kwitkiem do domu. Poszukaj kogoś, kto specjalizuje się w rehabilitacji kobiet w ciąży. Taka osoba dokładnie wie, jak poprowadzić masaż by ulżyć w bólu i jednocześnie nie spowodować żadnej szkody rozwijającemu się maluchowi. Miałam to szczęście korzystać z fachowej pomocy rehabilitantki, która stawiała mnie na nogi.
 • poszukaj wygodnej pozycji- wiem, brzmi to trywialnie, ale jeżeli znajdziesz jedno ułożenie, które choć odrobinę spowoduje zmniejszenie ucisku, możesz przez godzinkę odetchnąć czując mniejszy ból. Mi pomagało leżenie na plecach, z jedną nogą ugiętą, a drugą na podwyższeniu z poduszek.
 • wypróbuj TENS- to urządzenie znane niektórym z okresu porodu. Małe elektrody przykłada się w okolice bolącego miejsca (lędźwia) i za pomocą delikatnych muśnięć podrażnia je. Na mnie działało to tak, że odwracało uwagę od bólu- coś działo się w okolicy pleców czy nogi, drażniło, więc ból się rozłożył.
 • w miarę możliwości postój pod ciepłym prysznicem, to rozluźni delikatnie mięśnie.
 • jeżeli czujesz się na siłach pojedź na basen, ale nie pływać, a zwyczajnie „zwiesić się” na wodzie. To naprawdę bardzo pomaga odciążyć cały organizm i praktycznie w 70% odsuwa ból na czas zanurzenia w wodzie.

Wszystko to przerobiłam przez okres 1,5 miesiąca, kiedy byłam praktycznie unieruchomiona. Dopiero teraz, po 3 miesiącach od ostatniego ataku, mogę napisać, że przestaje mi drętwieć noga i nie czuję żadnego ucisku. 3 miesiące, czyli praktycznie większość mojej dotychczasowej ciąży. To przerażające, że tak niewiele da się zrobić będąc w ciąży i doświadczając tak potężnego ataku rwy kulszowej.  Dlatego, kiedy ktokolwiek mnie pyta, jak boli rwa kulszowa w ciąży, mówię, żeby pomnożył sobie poród razy dwa, albo i trzy, bo wydanie na świat dzieciątka przy tym to pikuś 🙂

Trzymajcie się zdrowo ciężaróweczki! 🙂

 

rwa kulszowa w ciąży rwa kulszowa w ciąży rwa kulszowa w ciąży rwa kulszowa w ciąży  rwa kulszowa w ciąży rwa kulszowa w ciąży 

 • http://dzieciorka.com.pl/ Marta Sobczyk-Ziębińska

  Boli od samego czytania!

 • Atut Pielęgnacji

  Rwa kulszowa w ciąży musi byc czymś strasznym dla mamy. Dobrzxe ze teraz jest wiekszy dostęp do leczenia i rehabilitacji.

 • Karolina Ostrowska

  Zabolało przy czytaniu… mojej siostrze się zdarza cierpieć z tego powodu w ciąży.

 • http://ladymamma.pl ladymamma.pl

  Bóle kręgosłupa są mi niestety bardzo dobrze znane…

 • http://www.moj-kawalek-podlogi.pl Edyta moj-kawalek-podlogi

  Rwa kulszowa boli niesamowicie. Moja mama swego czasu miała z tym spory problem.

 • Sylwia Antkowicz

  Na szczęście nie miałam, chociaż plecy często mnie bolały w ciąży

 • http://www.konfabula.pl/ Monika | Konfabula.pl

  Miałam to szczęście, że mnie ominęło, za to teraz kręgosłup woła o rehabilitację.

 • http://www.magdam.com.pl Magda M. blog

  Ale Cię poskładalo! Ja na szczęście jako takiej rwy nie miałam ale inne dolegliwości mnie nie ominęły. Ciąża to nie bułka z masłem. Ale nagroda warta wszelkich cierpień 🙂

 • https://brulionnuty.pl Brulion Nuty

  Ja to mam po ciąży. Już 8 miesiąc, na chwilę ustępuje i znów nawraca. Do ortopedy mam za miesiąc, mam nadzieję, że pomoże

 • https://higieniczny.pl/ Anna Jareczek

  Osobiście korzystałam z rehabilitacji.