Podejmiesz się tego wyzwania?

Ach ten maj! Chce się, zwyczajnie się chce! Wstać rano, upajać się zapachem bzu, który stoi w kuchennym wazonie, z piosenką na ustach podawać śniadanie, a nawet z tą samą nutą zmazywać z mebli kaszkę, którą syn ukochany rozrzucił w promieniu dwóch metrów od swojego krzesełka. To ta wiosna tak kojąco działa na człowieka, długie dni i mnóstwo, mnóstwo świeżego powietrza!

Odkąd przeprowadziliśmy się na wieś korzystamy z niego jeszcze mocniej i więcej. Zaraz za domem lasy, pola, drogi i dróżki, czyli wprost wymarzone miejsca do rowerowych eskapad, wycieczek i pikników w lesie. Liwia opanowała jazdę na swoim rowerze do perfekcji, Kajtuś polubił bujanko w foteliku rowerowym, więc praktycznie każda wolna chwila, to kilometry przemierzane na dwóch kółkach. Rowery, kaski, kocyk, plecak pełen zdrowych przekąsek i sok na drogę. Czego więcej pragnąć?

W tym roku, otrzymaliśmy ciekawą przesyłkę od organizatorów programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Stała się motorem napędowym i motywacją do napisania tego właśnie wpisu. Jej elementy zobaczycie na zdjęciach poniżej, a teraz czytajcie, bo przed Wami nie lada wyzwanie!

 

 

 

Ale od początku.. tak, jak już wyżej napisałam – nie ma dnia, w którym nie jeżdżę z dzieciakami na rowerach. To absolutnie element obowiązkowy każdego naszego dnia, bo uwierzcie mi, piękno okolicznych lasów, ścieżki pośród kwitnących drzewek, wypatrywane sarenki na polach, to tak niesamowita sprawa dla dzieciaków.

 

Plecak załadowany owocami, warzywami, sokami oraz wielka przygoda czyhająca za każdym drzewem. Jako, że w sklepach naszych owoców jeszcze jest niewiele, codzienną porcję witamin łapiemy w postaci soków. Nikogo nie muszę przekonywać, że podstawą zbilansowanej diety są warzywa i owoce, w 5 porcjach dziennie. A jedną z tej złotej piątki, może być właśnie szklanka soku, dzięki której do organizmu trafia cała gama zawartych w owocach  składników odżywczych. To właśnie ok. 200 ml soku, jest uznawane przez specjalistów ds. żywienia za równoważą porcję tych produktów w ciągu dnia.

Sok – co to takiego?

Odpowiedź wydaje się być prosta, ale chętnie przybliżę Wam parę ciekawostek na ten temat. Gdy mówimy o soku to mówimy o produkcie otrzymywanym bezpośrednio  z owoców lub warzyw. Określenie „sok”, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bardzo mocno definiuje produkt. Sok zawsze powstaje ze świeżych, chłodzonych lub mrożonych warzyw lub owoców. Produkcja wszystkich soków podlega rygorystycznym obostrzeniom i jest ściśle regulowana przez Unię Europejską i przepisy krajowe. Dlatego warto pamiętać, że zgodnie z przepisami, które obowiązują również na terenie naszego kraju, do soków owocowych i warzywnych zabronione jest dodawanie substancji konserwujących i słodzików, a także barwników i aromatów innych niż otrzymywanych z owoców i warzyw, z których te soki są wyprodukowane. Do soków 100%, nie wolno również dodawać żadnych cukrów. Wymagania te dotyczą wszystkich rodzajów soków dostępnych na rynku, w każdym rodzaju opakowań, oraz bez względu na sposób produkcji, czyli soków niepasteryzowanych tzw. jednodniowych, pasteryzowanych z dłuższym terminem przydatności do spożycia, soków nie odtwarzanych z soku zagęszczonego tzw. soków NFC (Not From Concentrate) oraz soków odtworzonych  z soku zagęszczonego.

Dlaczego warto pić soki? Czy soki są wartościowymi produktami?

Ponieważ soki dostarczają do organizmu niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania substancji. Są doskonałym źródłem witamin, tych samych które znajdowały się w owocach i warzywach, z których zostały wykonane. *

Sok pomidorowy jest źródłem likopenu, którego aktywność podczas procesu pasteryzacji wzrasta 2-3 krotnie. Jest on cennym antyoksydantem, który pomaga oczyścić organizm z toksyn
Sok jabłkowy zawiera polifenole, dzięki którym utrzymujemy młody wygląd!

Fakty i mity dotyczące soków w kartonach

1. MIT – Do soków dodawany jest cukier oraz inne substancje słodzące.

Sok 100% zawiera w sobie tylko taką ilość cukru, jaką znajdziemy naturalnie występującą w owocach i warzywach. Nic poza tym. Dzięki surowym restrykcjom związanym ze składami soków, możemy mieć pewność, że producent nie dodaje cukru, gdyż było by to zwyczajnym złamaniem prawa. Wyjątkiem są soki warzywne, do których dodaje się odrobinę cukru dla poprawienia jego smaku, ale nadal jest to tylko i wyłącznie cukier naturalnego pochodzenia owocowego.

2. MIT –  Sok z kartonu zawiera konserwanty i substancje chemiczne

Prawo bardzo ściśle reguluje to, co znajduje się w soku. I tak, zabronione jest dodawanie słodzików, barwników, substancji konserwujących oraz aromatów do wszystkich rodzajów soków. Dlatego też żaden sok 100%, także ten z kartonu nie zawiera konserwantów  ani żadnych dodatków.

3. MIT – Sok odwadnia i zakwasza organizm

Sok 100% składa się wyłącznie z warzyw i owoców, a te w 90% stanowi woda. Oznacza to, że tak jak i owoce, sok to produkt, który dostarcza organizmowi płynów, a do tego szereg substancji odżywczych, witamin i minerałów. Ma więc podobny wpływ na człowieka, jak owoce – nie odwadnia i nie zakwasza organizmu.

4. MIT – Sok nie zawiera witamin

Tu na myśl przychodzi proces pasteryzacji, czyli niszczenia enzymów i drobnoustrojów, które doprowadzają do naturalnego psucia się produktu. Nie odbiera natomiast ona ani składników odżywczych, ani witamin.

 

Jak widzicie – dobry sok 100%  jest wartościowym elementem codziennej diety, dostarczającym witamin, antyoksydantów i wielu innych wartościowych substancji odżywczych!

 

 

Została jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, którą myślę, że warto poruszyć, ponieważ na jej temat słyszałam bardzo dużo różnych opinii: OPAKOWANIA KARTONOWE.

Możecie mieć pewność, że są to opakowania bezpieczne, które, ze względu na zastosowane przebadane materiały, nie wywierają negatywnego wpływu na zawarte w nich produkty i na nasze zdrowie. Warto wiedzieć, że zarówno pasteryzacja, jak i wyjałowione aseptyczne opakowanie kartonowe, zapewniają produktom spożywczym dłuższy termin przydatności do spożycia ponieważ nie ma konieczności stosowania konserwantów.

Co więcej, każdy z nas znajdzie taką wielkość opakowania, jaką potrzebuje. Plus niewielka waga, dlatego na przykład kartonik soku, to wygodny i prosty sposób na dostarczenie organizmowi jednej z niezbędnych porcji warzyw i owoców choćby podczas wycieczki rowerowej, jazdy na rolkach czy każdej innej aktywności fizycznej.

Bardzo ważną sprawą jest też to, że wszystkie materiały wchodzące w skład opakowania kartonowego do płynnej żywności nadają się do przetworzenia, recyklingu i są ekologiczne.

 

 

I na koniec WYZWANIE dla WAS!

 

Soki  dostępne w kartonie, to porcja warzyw i owoców w ciągu dnia, to takie moje  codzienne „WYZWANIE” – proste do wykonania zadanie, którym dostarczam moim dzieciakom porcji witamin i minerałów niezbędnych na co dzień. Mam nadzieję, że przyniesie odczuwalne korzyści dla nich, dla mnie, ale też dla każdej z Was, która podejmie się wyzwaniu 5 porcji! 

Zachęcam Was, byście tak, jak my dołączyli do drużyny #WYZWANIE5PORCJI i  zaczęli przekładać wiedzę dotyczącą zbilansowanej diety, której podstawę powinny stanowić owoce, warzywa i ich przetwory, w tym soki na konkretne, realne działania i wyrobili w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe. Czyli żebyśmy wszyscy wspólnie podjęli z okazji Dnia Soku #WYZWANIE5PORCJI! 

Sok dzięki swojej wygodnej formie idealnie nadaje się do zabranie na wycieczkę rowerową – bo najzwyczajniej w świecie jest wygodny i bezpieczny, może być 1 z 5 porcji, a na dodatek jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych.

Idę szykować kaski- zapowiada się piękna pogoda!

 

Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.

 

*http://www.kups.org.pl/index/?id=f15d337c70078947cfe1b5d6f0ed3f13

 • Aneta Sawicka

  Piękne zdjęcia, uwielbiam tak rodzinnie i aktywnie spędzać czas, choć u nas to są spacery, rowerów niestety nie mamy gdzie trzymać.

  A owoce i warzywa spożywamy w dużych ilościach, szczególnie moje dzieci uwielbiają i jedzą naprawdę dużo, w różnych postaciach.

 • http://ladymamma.pl ladymamma.pl

  Moi chłopcy z napojów preferują tylko wodę… 😉 Czasami młodszy sięgnie po jakiś sok. Warzywa i owoce natomiast zjadają każdego dnia, ale w naturalnej postaci 😉

 • Marta Korotko

  Jakie macie piękne okolice! Zazdroszczę takich klimatów 🙂
  Co do napojów to u nas najczęściej woda, jeśli soki to bardzo zwracam uwagę na skład. Do owoców na szczęście nie muszę namawiać, wręcz przeciwnie. Czasem z warzywami mamy problem, ale walczymy. Małymi krokami do przodu 🙂

 • Aleksandra Załęska

  U nas soki to jeden z elementów wzbogacenia diety o warzywa i owoce, bo mam na stanie bardzo oporną jednostkę jedzeniową 🙂

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Lubimy soki, choć częściej jednak sięgamy po zwykłą wodę z dodatkiem cytryny, truskawek i innych owoców.

 • Marta Lewandowska-Sobolewska

  Sok w kartonie bywa wybawieniem, np w podróży, nie wyobrażam sobie życia bez.