Naturalne barwniki do pisanek

naturalne barwniki do pisanek, barwniki do jajaek barwniki z cebuli jak zrobic naturalne barwniki do jajek pianki wielkanoc 2017

Kiedy pomyślę o Świętach Wielkanocnych sprzed kilkunastu lat, kiedy byłam jeszcze dzieckiem… O nie, to już nie kilkanaście, a kilkadziesiąt lat… W każdym razie przypominam sobie, że u mojej Babci wszystkie jajka były fioletowo różowe, czy jak to mówi moja córa – perpl.  Zastanawiałam się czemu, bo przecież nasze jajka, które farbowaliśmy z mamą miały wszystkie kolory tęczy. Teraz, po latach, już wiem – Babcia farbowała wszystkie pisanki naturalnymi barwnikami, a w szczególności burakami i cebulą.

Przeszukałam internet w poszukiwaniu innych naturalnych barwników do pisanek, którymi można ozdobić jajka i jak się okazało, jest tego sporo. Bardzo prostą metodą, można uzyskać takie kolory, jak różowy, niebieski, brązowy czy żółty. Jeżeli jesteście ciekawe jakie naturalne barwniki do pisanek można wykorzystać na tegoroczną Wielkanoc, czytajcie dalej 🙂

NATURALNE BARWNIKI DO PISANEK

Różowy – buraki

Jajka należy ugotować na twardo. Zagotować 1 l wody, dodać 1 szklankę utartych buraków, 3 łyżki octu i 3 łyżki soli. Do takiej mikstury wrzucamy jajka i zostawiamy na kilka godzin, żeby nabrały koloru.

Brązowy – cebula

Łupimy cebuli należy zalać wrzącą wodą. Doprowadzić do wrzenia, dodać 3 łyżki octu i 3 łyżki soli. Wożyć jajka i gotować przez 7 minut.

Niebieski – czerwona kapusta

Czerwoną kapustę należy poszatkować, wrzucić do garnka i zalać wodą. Gotować 30 minut. Do gorącej wody dodać 2 łyżki soli i 2 łyżki białego octu. 7 minut przed końcem gotowania włożyć do garnka jajka.

Żółty – kurkuma

Jajka należy ugotować na twardo. Wlać do miski 1 l wrzątku, 3 łyżki octu, dodać 4 łyżki kurkumy i 3 łyżki soli. Zanurzyć jajka i czekać kilka godzin, aż intensywnie się zabarwią.

Im dłużej będziemy trzymać jajka w naszych kolorowych miksturach, tym kolor będzie bardziej intensywny 🙂 Miłego farbowania!

naturalne barwniki do pisanek naturalne barwniki do pisanek naturalne barwniki do pisanek wp.pl

 • http://nie-w-moim-stylu.blogspot.com/ Narkotyczna

  Ja od zawsze, czyli od ponad 25 lat 😛 (kiedyś oczywiście przy pomocy mamy;) farbuję kilka jajek w cebuli, ale zawsze zakładam jeszcze na nie gumki recepturki i wtedy wychodzą piękne, jaśniejsze wzorki 🙂

  • Zosia Wf

   A kredkami świecowymi można malować wzorki i zostają tak jak po gumkach ozdobione 🙂

   • Monika Kampczyk

    coś Ty 😀 spróbujemy w sobotę :)))

 • Aleksandra Danielewicz

  Ja ozdabiam jajka nie tylko w calach dekoracyjnych, ale i żeby je poświęcić i zjeść na śniadaniu wielkanocnym, w czasie świąt… I tu moja wątpliwość – czy dodatek octu nie zmieni ich smaku?

  • Monika Kampczyk

   Myślę, że większość z nas ozdabia po to, by trafiły do Wielkanocnego koszyczka. Jajka nie zmieniają smaku po dodaniu odrobiny octu 🙂

   • Aleksandra Danielewicz

    No nie wiem, czasem czytam o przeróżnych metodach, po których strach jeść. Dzięki za odpowiedź!

    • Zosia Wf

     Ale jajek nie odbierasz przecież, poza tym jak użyjesz barwników ze sklepu to najczęściej w przepisach stosowania również należy wlać łyżkę octu do szklanki z barwniki em. Ocet służy utrwalenie koloru na skorupce. Nie zmienia smaku jajka w żaden sposób.

     • Aleksandra Danielewicz

      Ano nie wiem, nie wiem. Dlatego pytam.