Jak usunąć plamy z dywanu?

Już idę, tylko dokończę myć naczynia, poczekaj, tylko poukładam talerze, jeszcze pranie mi zostało… ile razy, no ile razy, pomyślcie same dla siebie, ile razy dziennie takie zdania padają z Waszych ust. Wiele, prawda? Ale dziś nie o tym, dziś o plamach i o tym jak usunąć plamy z dywanu?

Brytyjska stacja BBC przeprowadziła kiedyś ankietę dotyczącą ilości godzin, które spędzamy na sprzątaniu. W efekcie wyszło, że jest to jakieś 11.5 godziny tygodniowo, choć gdy o tym pomyślę, mam wrażenie, że znacznie, znacznie więcej. Pisałam Wam wcześniej (tutaj 🙂 ), jak mniej więcej wygląda mój dzień, który jest przepełniony zadaniami domowymi, jak każdej baby zresztą i jak podliczam, to te 11 tygodniowo pomnożyła bym przez jakąś cyferkę. To straszne! Nasze życie, czy tego chcemy czy nie chcemy, kręci się w okół sprzątania. I jedzenia. I sprzątania po tym jedzeniu. I po dzieciach 🙂

Parę miesięcy temu popełniłam pewien błąd. Chociaż, hmm, czy ja wiem, czy tak mogę to nazwać, bo z błędów generalnie ludzie nie są zadowoleni, a mój mnie bardzo cieszy. Najbardziej jednak cieszy moje oko. Kupiłam dywan. BIAŁO- czarny dywan. Myślę, że już doskonale wiecie, o co mi chodzi.

Biały kolor, w połączeniu z Liwią, farbkami, ciastoliną, kredkami, jedzeniem… wyobraźcie to sobie. Dzień w dzień powstaje plama z czegoś innego. Jak babcię kocham, liczenie do 10 i uspakajanie myśli weszło mi już całkowicie w krew, ale przez pierwszy miesiąc szorowałam go z płaczem, na kolanach, ze szczoteczką do zębów. Przez ponad pół roku przeczesałam internet w poszukiwaniu złotych rad, jak wywabić plamy z dywanu, jak wyczyścić dywan, jak usunąć plamy z ciastoliny…

jak usunąć plamy z dywanu, plamy z kredek, plamy z trawy, plamy z tłuszczu, dywan ikea, dywan czarno biały, skandynawskie dodatki, skandi

Dzisiaj już wiem, że kompletnie nie ma co płakać i zastanawiać się, jak uratować dywan, tylko trzeba działać dokładnie według określonego planu i używając środków, które pomogą nam dokładnie wyczyścić dywan.

I uwaga, uwaga, podzielę się tym z Wami. Mam gotową listę, którą trzymam sobie w kuchni i jeżeli sytuacja tego wymaga, sięgam po nią i czytam, bo przecież nie jest powiedziane, że wszystko musimy mieć w głowie. Życie trzeba sobie ułatwiać! Dlatego wrzucam Wam gotową listę do druku, w razie wiecie, małej plamy 🙂

JAK USUNĄĆ PLAMY Z DYWANU?

To proste, wystarczy kilka składników, a usuniesz plamy z…

CZEKOLADA

Żeby usunąć plamy z czekolady poczekaj, aż będzie całkiem zaschnięta, a następnie zeskrob ją tępą stroną noża. Miejsce zapierz płynem do dywanów, a po wsychnięciu wyczyść odkurzaczem. Nie będzie śladuJ

BŁOTO

Nie ruszaj plam z błota do czasu, aż nie będą całkiem suche, wtedy wystarczy przejechać je odkurzaczem i nie pozostanie ślad. Jeśli jednak cokolwiek będzie widać, wystarczy, że przeczyścisz wodą z płynem do naczyń, a po wyschnięciu odkurzysz.

TŁUSZCZE

Jeżeli zdarzyło się, że na dywanie pojawi się tłusta plama (np.  z masła lub margaryny, bo komuś spadła kanapka [oczywiście posmarowaną stroną w dół 😉 ]) posyp plamę talkiem, a po kilku godzinach odkurz miejsce. Jeżeli to nie wystarczy, magicznie zadziała olejek eukaliptusowy. Kilka kropelek na wilgotną szmatkę, a następnie przetrzeć plamę.

TUSZ Z DŁUGOPISU

Moja zmora. Długopis jest wszędzie i chyba wiele mam doświadcza tego uczucia, kiedy z jednej strony cieszą się, że dziecko tak pięknie trzyma w łapkach długopis, a z drugiej strony serce płacze, bo rączka wyjechała daleko poza kartkę. Plamy z długopisu można wywabić na dwa sposoby. Pierwszy sposób na długopis to przetarcie mieszanką: mleko + ocet spirytusowy, zmieszane w równych ilościach. Drugi sposób to przetarcie denaturatem. Po każdym z tych zabiegów najlepiej przeprać miejsce szamponem do dywanów lub wodą z proszkiem do prania.

KAWA

Kto nie rozlał kawy – łapka w górę! A bo to raz.. Na plamy z kawy najlepiej działa woda mineralna, którą należy nalewać na plamę, a później osuszać za pomocą ściereczki. I tak postępować do momentu, aż plama całkiem nie zniknie.

KREDKI

Swego czasu, zanim Liwia nauczyła się rysować kredkami przy stoliku, mój dywan był bardzo kolorowy. Plamy z kredek  należy potraktować dwufazowo J Za pomocą szarego papieru do pakowania- przykryj plamę dociskając papier do ziemi i przeprasuj, tak by tłuszcz z kredki wchłonął się w papier. Następnie zwilż szmatkę odrobiną alkoholu i przetrzyj miejsce, a po kredkach nie będzie ani śladu 🙂

OWOCE

Podobnie jak przy plamach z kawy, owoce najlepiej wywabić wodą mineralną i osuszać za pomocą ściereczki.

CIASTOLINA

Moja zmora! Ile ja się napłakałam nad kolorkami, to moje. A sposób na usunięcie plam z ciastoliny i plasteliny jest bardzo prosty. Należy zeskrobać tyle, ile to możliwe za pomocą noża, a to, co zostało na dywanie wyczyścić szmatką zwilżoną alkoholem. Et voila!

GUMA DO ŻUCIA

Przyznam się szczerze, sama ostatnio zrobiłam sobie pod górkę, wdeptując swoją własną gumę w dywan, brawo ja. Gumę do żucia usuwamy za pomocą lodu. Do foliowej torebeczki wkładamy kostki lodu i kilkakrotnie przykładamy do gumy, by stwardniała. Resztki, które pozostaną usuwamy za pomocą denaturatu.

KREW

Jakiś czas temu biegłam przez dywan, wbijając sobie przy tym ostrego klocka w piętę. Polała się krew po całym salonie, nie omijając mojego białego dywaniku… A sposób na plamy z krwi jest identyczny, jak na wywabianie ich z ubrań: zimna woda lub woda mineralna. Przemyć i osuszyć i tak do momentu, aż całkiem znikną.

Proste, prawda? Drukuj kochana listę i następnym razem nie będzie łez, tylko sprawdzone sposoby na usuwanie plam z dywanu. Krew, owoce, błoto, kredki, a nawet plastelina, już nic nie będzie tak straszne, jak mogłoby się wydawać 🙂 Buziak!

LISTA DO POBRANIA TUTAJ! <3

  • http://typowarodzina.pl TypowaRodzina

    super wpis, bardzo przydatny, na pewno będę testować, już zapisałam 🙂 Fajnie, że bez użycia żadnej chemii 🙂 ja do tej pory używałam dwóch środków z Aldi, pianka na cały dywan (rewelacyjna, szybka, łatwa w użyciu i dywan po niej jak nowy) i taki punktowy odplamiacz do dywanów. są w Aldi tylko raz na jakiś czas, więc jak tylko są to zawsze biorę zapas. Teraz przetestuję Twoje sposoby 🙂

  • Dominika Roszkowska

    A co zrobić z plamą z jagód na kanapie skórzanej? ; (

  • http://dajanalogist.pl/ Dajanalogist

    oooo ja sobie kompletnie nie radzę z plamami na ciuchach – a co dopiero na dywanie 😀