#ahojopolskie: stań oko w oko z dinozaurem!

Jesień w tym roku nas rozpieszcza swoją pogodą, dlatego ostatnio wszystkie wolne, cieplutkie weekendy spędzamy na wycieczkach po Województwie Opolskim!

Dziś, z cyklu #ahojopolskie, chciałabym pokazać Wam miejsce jedyne w swoim rodzaju i bardzo wyjątkowe i idealne do wypoczynku wraz z rodziną Krainę Dinozaurów! Nazwa może Was zmylić, choć do dinozaurów zaraz powrócę, ponieważ ta kraina, to nie tylko wielkie gady.  „Kraina Dinozaurów” to 7 gmin Stowarzyszenia LGD „Kraina Dinozaurów”: Chrząstowice, Dobrodzień, Kolonowskie, Ozimek, Turawa, Zawadzkie, Zębowice. LGD Kraina Dinozaurów to stowarzyszenie, które wyłoniło się w 2008 roku z Fundacji o tej samej nazwie, w celu realizacji zadań w ramach programu LEADER.

Kraina Dinozaurów” realizuje projekt współpracy pn. „Promujemy razem MAS Rymarovsko i Krainę Dinozaurów” finansowanego w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska.

Na terenie tych gmin znajduje się bardzo dużo atrakcji z dziedziny kultury, rozrywki, sportu, czy kulinariów. To tu znajdziemy dużo spokoju i wytchnienie od zgiełku miast, skosztujemy specjałów kulinarnych regionu, odpoczniemy na łonie natury, poznamy ciekawych ludzi i dowiemy się wielu ciekawych rzeczy!

Spośród atrakcji regionu, na największą uwagę  niewątpliwie zasługuje JuraPark w Krasiejowie, który dziś Wam pokażę, ale nie tylko!
Spływy kajakowe Doliną Małej Panwi – czyli naszą  „Opolską Amazonką”, to niesamowita przygoda dla każdego. Można wybrać odcinki widokowe, wspaniałe dla rodzin z dziećmi i niewprawionych kajakarzy lub trasy ekstremalne dla miłośników sportów wodnych i mocnych wrażeń. My już mamy spływ za sobą i na pewno niebawem Wam go opisze!
Kolejna atrakcja, to Jeziora Turawskie, czyli Jeziora Duże, Średnie, Małe i Srebrne oraz liczne jeziorka i stawy. To raj dla amatorów wodnych kąpieli oraz dla wędkarzy. Duże Jezioro to atrakcja dla fanów sportów wodnych takich jak żeglarstwo i kajakarstwo. Ale to również miejsce idealne na spacery, czy spokojny relaks na plaży!
Teren gmin „Krainy Dinozaurów” połączony jest bardzo bogatą siecią oznakowanych szlaków rowerowych. Prowadzą one zarówno po lasach jak i po tutejszych wsiach i miasteczkach, dzięki czemu turyści mogą dotrzeć do największych atrakcji regionu!

Na uwagę zasługuje też fauna i flora okolicznych lasów, które pokrywają niemal połowę terenu Krainy Dinozaurów.
Na tym terenie  powstało wiele izb regionalnych, stworzonych przez lokalnych pasjonatów historii. Kraina Dinozaurów to obszar bardzo ciekawy pod względem tradycji i obyczajów.

JURAPARK W KRASIEJOWIE

Jeżeli macie ochotę na podróż przez miliardy lat życia wszechświata, a potem na bliskie spotkanie z dinozaurem, to właśnie tu!

W Krasiejowie, w miejscu, w którym naukowcy dokonali przełomowego odkrycia szczątków gadów i płazów sprzed 230 milionów lat, a w tym tzw. Śląskiego Jaszczura.  W trakcie badań paleontologicznych w dawnej kopalni gliny w Krasiejowie odkryto wiele interesujących skamieniałych szczątków kostnych głównie pozostałości zwierząt wodnych min. Fitozaura i Metopozaura oraz odkryto kości zwierząt lądowych, w tym Silesaurusa Opolensis, czyli „śląskiego jaszczura z Opola”. Jest to najstarszy roślinożerny przedstawiciel linii genealogicznej dinozaurów i najstarszy pradinozaur w Europie.

Cały park położony jest z dala od zgiełku, a magiczna podróż do świata dinozaurów zaczyna się od przejazdu kolejką przez kino 3D, zwane Tunelem Czasu. Choć dla dzieciaków, świat dinozaurów zaczyna się już od wejścia, a rodzice zaczynają ćwiczyć swoje bicepsy, albowiem przy samej bramie stoi brygada Dinowózków, gotowa przewieźć każdego małego odkrywcę 😀 Nastawcie się na niemały wysiłek- jest kilka górek do podjazdu 😉

Na terenie Krasiejowa około 225 milionów lat temu były bagniste tereny położone nad brzegiem wielkiego jeziora, sięgającego po Olsztyn na północy i Francję na zachodzie. Musiało się tu również znajdować ujście rzeki. Obszar ten był najprawdopodobniej porośnięty przez kilkumetrowe skrzypy, paprocie drzewiaste i nasienne, rośliny szpilkowe oraz słodkowodne glony – ramienice. Między nimi napotkać można było dwumetrowe płazy – Metopozaura oraz przypominające krokodyle Fitozaury.

Następnie podziwiamy niemal 200 modeli dinozaurów, które oddają ich wielkość, a przez szklaną podłogę możemy zaobserwować skamieniałości gadów i płazów. Do tego kino 5d i tak olbrzymi plac zabaw, że można by spędzić w Krasiejowie cały dzień! Pamiętajcie więc o wygodnych butach i zapasie kawy 😀

Co ciekawe, jest to jedyne na świecie muzeum, które stoi na czynnym stanowiskiem paleontologicznym!

My spędziliśmy dzień w Juraparku, gdzie nauka łączy się z wielką rozrywką dla dzieciaków, ale kolejne atrakcje tego rejonu jeszcze przed nami!