#ahojopolskie: Góra Świętej Anny- spacer w kraterze wulkanu

Kilka dni temu byliśmy na ostatniej wyprawie z cyklu #ahojopolskie, na Górze Świętej Anny. To naprawdę jedno z najciekawszych krajobrazowo miejsc na Opolszczyźnie, gdzie jeszcze 27 milionów lat temu był wulkan.. Wiosną w tym miejscy kwitną przepiękne wiśnie, a jesienią, stare aleje lipowe mienią się złotem … Moim zdaniem, to właśnie teraz, kiedy kolory liści zachwycają, a słonko grzeje jeszcze swoimi promykami, warto pojechać właśnie w ten zakątek opolszczyzny!

Geopark mieści się w starym kamieniołomie skał wulkanicznych, jest tu bardzo duże ścieżek dydaktycznych, które prowadzą w przepiękne miejsca. Przeszłość geologiczna, roślinność, ciekawe gatunki zwierząt sprawiły, że w tym miejscu został utworzony Park Krajobrazowy „Góra Świętej Anny”.

Chyba mogę śmiało stwierdzić, że jest to jedno z ładniejszych krajobrazowo miejsc, jakie mieliśmy okazję odwiedzić! Po pierwsze mnóstwo leśnych ścieżek, które wiodą nie wiadomo gdzie, olbrzymi amfiteatr skalny, na widok którego dosłownie zaparło mi dech! To jest tak niepozorne miejsce, którego nie widać na pierwszy rzut oka, dopiero spacerując po lesie, odkrywamy coraz to fajniejsze jego zakątki.

Ciekawostką jest, że Geopark Góra Św. Anny mieści się  w dawnym kamieniołomie skał wulkanicznych.

1,5 km ścieżka dydaktyczna w rezerwacie geologicznym „Góra św. Anny” zapoznaje z wulkaniczną przeszłością tego miejsca. Tarasy, kręte ścieżki, schody na dno kamieniołomu i tablice informacyjne pozwolą nam bardzo dobrze poznać skały budujące górę.

Dodatkową atrakcją tego regionu jest  długi na 600 m tor saneczkowy na Górze Świętej Anny. Zjeżdżalnia to niesamowita frajda dla całej rodziny, czynna cało rocznie, a do tego oświetlona, więc bawić można się również po zmroku.

 

Na samym szczycie góry stoi Sanktuarium Świętej Anny, do którego trzeba się wspiąć po wielkich, stromych schodach.  Za początek sanktuarium uznaje się XV wiek, kiedy to Mikołaj Strzała z Poręby postawił na szczycie drewniany kościółek Świętego Jerzego. Z biegiem lat kościół zostaje rozbudowany, powstaje klasztor, w późniejszym czasie kalwaria.  Wnętrze bazyliki ma barokowo rokokowy wystrój i w całości nawiązuje do życia Świętej Anny. Kalwaria Annogórska – to zespół pięknych, bogato zdobionych 41 kaplic Męki Pańskiej, kaplic Maryjnych i kaplicy św. Józefa.

Głównym obiektem kultu  jest drewniana figurka św. Anny Samotrzeciej umieszczona ponad ołtarzem głównym. Przestawia Św. Annę, która na lewym ramieniu trzyma swoją córkę – Maryję, a na prawym swojego wnuka – Jezusa.

 

 

W tym miejscu, od 2006 roku funkcjonuje Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny, realizujące wiele projektów, które mają na celu polepszenie życia mieszkańców. W skład stowarzyszenia wchodzi 10 gmin z trzech powiatów: opolskiego, strzeleckiego i krapkowickiego.

W ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska, Stowarzyszenie Kraina św. Anny zrealizowało wiele ciekawych projektów, między innymi: Annogórska Moc Ziół,  Wróćmy do bajek i legend, Kraina tradycją malowana.

Annogórska Moc Ziół,  to projekt zrealizowany przez partnerów z Polski i Czech, który za zadanie miał pokazać mieszkańcom i turystom, jakie posiadamy wspólne dobro, czyli zioła i jak możemy je promować i z nich korzystać. Prowadzona była dwujęzyczna kampania promująca zioła i rośliny, takie jak pokrzywa mniszek lekarski, wrzos i wiele innych naturalnie występujących na naszych terenach.

Wróćmy do bajek i legend, to projekt realizowany wraz z czeskim partnerem miastem Dub nad Moravou. W ramach projektu we wrześniu ogłoszony został konkurs literacko-plastyczny na bajki i legendy z obszaru 10 gmin tworzących Stowarzyszenie Kraina św. Anny.  Najciekawsze bajki i legendy opublikowane zostały z opisami oraz rysunkami. Ciekawym połączeniem wraz z  dołączoną do publikacji kolorowanką antystresową. Publikacja wydana została również pismem Braill’a . Dodatkowo stworzono audiobook!

 

Kraina tradycją malowana zainicjowała  współpracę społeczności polsko-czeskiej oraz wzmocniła integrację  na poziomie lokalnym, przez co można było złamać bariery językowe. Ten projekt miał na celu pokazanie, a także rozpropagowanie promocji tradycyjnego wzornictwa występującego na obszarze pogranicza. Powstał szereg publikacji związanych z lokalnym wzornictwem, a także warsztaty twórczego malowania z Panią Agnieszką Pyką – Goldner, których zwięczeniem był wernisaż powstałych prac.