#ahojopolskie: Głuchołazy pełne atrakcji!

#ahojopolskie melduje się na kolejnym poszukiwaniu projektów realizowanych w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.  Kto zapomniał, ten nadrabia – program Interreg V-A Republika Czeska-Polska jest programem współpracy transgranicznej, który umożliwia finansowanie projektów na pograniczu polsko-czeskim. To wszystko w 4 dziedzinach- edukacji, turystyki, bezpieczeństwa na pograniczu i współpracy instytucji i społeczności lokalnej.

Czas na Głuchołazy! To właśnie w tym miejscu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w rajdzie rowerowym  Rowelovo z Interregiem – Zdobywamy Złote Ścieżki! Ale nie tylko, ponieważ druga część dnia obfitowała w kilometry spacerów z przewodnikiem po przepięknym mieście i parku zdrojowym!

 

Ale od początku! 🙂

Nasz dzień w Głuchołazach rozpoczął się na sportowo, chociaż nie mieliśmy okazji uczestniczyć w wyścigu. Rowelovo z Interregiem, to zorganizowany wyścig górski po Złotych Ścieżkach właśnie w Głuchołazach. 

Start w Muszli Leśnej, meta na Szczycie Góry Parkowej, a pomiędzy tymi punktami 7 kilometrów trasy pod bardzo ostrą górkę, mnóstwo wysiłku, determinacji i odwagi. Długa i męcząca trasa, ale warta przepięknych nagród i pucharów, które czekały na wszystkich uczestników wyścigu!

O godzinie 10:00 oficjalnie zawody otworzył Burmistrz Miasta, Pan Edward Szupryczyński i od tego momentu, co minutę startowali zawodnicy. Trasa nie była łatwa, ale przyciągnęła naprawdę bardzo wielu śmiałków! Co warto podkreślić, nie byli to tylko zawodowcy, ale też osoby jeżdżące zupełnie amatorsko!

Najlepszy czas zawodów „Rowelovo z Interregiem”, to 19 minut i 43 sekundy, które należy do Konrada Goli z Głuchołaz (klub RK Aluminium Bike Team), drugie miejsce to tylko 2 sekundy różnicy, 00:19:45  Jakuba Kowalczyka  (klub Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław). Trzeci w kategorii zawodników z licencją,  00:20:51, był Piotr Pytel z Głuchołaz (klub WKK Pfleiderer Wieruszów)

Natomiast wśród kobiet pierwsze miejsce i czas 00:24:52 uzyskała Milena Drelak  (klubu RK Aluminium Bike Team).

 

Na najmłodszych czekała truuudna trasa rowerowa z wieloma atrakcjami 🙂 I wszyscy pokonali ją wzorowo!

 

Sukces tej imprezy to także bardzo owocna współpraca Miasta i Gminy Głuchołazy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego!

Po uroczystej dekoracji zwycięzców ruszyliśmy na zwiedzanie Głuchołaz! 

Głuchołazy znajdują się w Górach Opawskich, zaraz przy granicy Czechami, a przez miasto przepływa rzeka Biała Głuchołaska, którą kiedyś, ze względu na jej bardzo kręty brzeg nazywano Kozią Szyją. Od tego wzięła się również ówczesna nazwa miasta. W rejonie miasta, w XIII wieku odkryto złoża złota, co spowodowało, że szybko powstały tam kopalnie złota, miasto bogaciło się i trzeba było zabezpieczyć granice biskupstwa,graniczącego z królestwem Czech. To właśnie wtedy założone zostało warowne miasto – Głuchołazy.

Naszą wędrówkę po mieście zaczęliśmy w absolutnie przepięknym Parku Zdrojowym,  którego renowacja oraz atrakcje finansowane były właśnie z Polsko- Czeskich programów unijnych.

Park Zdrojowy w części Głuchołaz, która słynie z mocy uzdrowiskowej został założony pod koniec XIX wieku. Powstał on  z inicjatywy  Towarzystwa Promenadowego po tym, jak miasto w 1877 roku otrzymało status uzdrowiska.

Park został utworzony w dolnej części Przedniej Kopy i zajmuje obszar około 2ha. Na terenie parku znajduje się olbrzymia ilość alejek spacerowych, pomiędzy olbrzymimi i okazałymi drzewami można odpocząć na ławeczce, lub w altankach.

Głuchołazy nawiązują w parku do idei wodolecznictwa stosowanego sanatoriach, w potoku górskim, który przepływa przez park, postawiono urządzenia,  w których można zanurzyć nogi i misy do moczenia rąk.W  tym miejscu znajdują się  tablice informacyjne w językach polskim, niemieckim i czeskim, dzięki którym dowiemy się,  w jaki sposób stosować kurację.

Jak widzicie, nasza Pszczółka Zosia, również zakosztowała hydromasażu 🙂

W samym centrum parku stoi pamiątkowy kamień z wydobywającą się z niego wodą i napisem„Nic lepszego nad wodę” oraz nazwiskami księdza Stanisława Kneippa i Vincenta Priessnitza, to właśnie oni byli twórcami metody leczenia wodą.

 

Wracając na chwilę do wspomnianego przeze mnie złota. Do dzisiaj zachowały się pamiątki po dawnych czasach, nawet całe mnóstwo. Pobierając z punktu informacji turystycznej przewodnik warto skierować się na „Szlak Złotych Górników”, w którego skłąd wchodzą sztolnie górnicze, szyby, relikty płuczek i inne ślady eksploatacji złota. Rozglądajcie się, może i Wam uda się znaleźć błyszczący kamyczek 🙂